Salon każdego domu stanowi idealną lokalizację dla kominka. Ten symbol rodzinnego ciepła kreuje w pomieszczeniu aurę spokoju i bezpieczeństwa. Kominek spełnia funkcję metaforyczną, ale jest przy tym niezwykle ważny dla estetyki przestrzeni i jej funkcjonalności. Pełnię uroku zyskuje dopiero wtedy, gdy tli się w nim ogień. Jednak aby osiągnął on właściwe parametry grzewcze, wymagane jest zastosowanie konkretnego rodzaju drewna.
Jakie drewno kominkowe nadaje się do użytku?
Żeby drewno kominkowe Poznań skutecznie spełniało swoją rolę musi być suche. Używanie na co dzień wilgotnego drewna niesie za sobą szereg zagrożeń dla otoczenia. Przede wszystkim podczas spalania drewna mokrego powstaje znaczna ilość dymu, sadzy oraz substancji smolistych. Te szkodliwe dla zdrowia kompozycje osadzają się na elementach grzewczych kominka, a także w kanale kominowym. W efekcie zmniejszania średnicy wewnętrznej komina, ciąg staje się słabszy i utrudnia prawidłowe spalanie. Niższa temperatura w pomieszczeniu to jednak nie jedyny kłopot, jaki wiąże się z używaniem drewna o znacznej wilgotności. Nagromadzona w kominie sadza niejednokrotnie potrafi się zapalić, a nawet spowodować eksplozję. To stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia mieszkańców. Dobrym rozwiązaniem, które zapewnia bezpieczeństwo użytkowania jest sezonowane drewno kominkowe.
Sezonowane drewno kominkowe – co to takiego?
Chcąc skutecznie ocieplać pomieszczenie, należy stosować drewno suche. Obniżenie wilgotności surowca może być realizowane przez naturalne sezonowanie. W zależności od gatunku i wielkości szczap, drewno takie pozostawia się do suszenia na kilka lub kilkanaście miesięcy. To rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim jest stosunkowo tanie, bo nie wymaga użycia specjalistycznych maszyn. Dodatkowo nie oddziałuje negatywnie na środowisko. To naturalny proces, nie wymagający zużycia energii elektrycznej czy cieplnej. Nie generuje także powstawania odpadów. Sezonowanie drewna kominkowego jest też procedurą stosunkowo łatwą do zainicjowania, a największą trudność stanowi określenie momentu, w którym należy ją zakończyć.
Zaletami samodzielnego sezonowania drewna kominkowego są więc:
- Niskie koszty.
- Brak negatywnego wpływu na środowisko.
- Łatwość zainicjowania.
Jak stwierdzić, czy drewno do kominka jest wystarczająco wysuszone? Profesjonalne zbadanie wilgotności drewna wymaga użycia wilgotnościomierza. To specjalistyczne urządzenie wykorzystuje opór elektryczny między wbitymi w drewno elektrodami. Jeśli wyniki przekraczają graniczną wartość 20%, należy przedłużyć sezonowanie. Alternatywną metodą określenia poziomu wilgotności może być spalanie. Jeżeli podczas procesu spalania wydzielają się na czole szczapy krople wody lub para wodna, a ponad to drewno gwiżdże przy spalaniu, to jego wilgotność można uznać za zbyt wysoką.
Zakup sezonowanego drewna kominkowego
Samodzielne suszenie drewna wymaga posiadania dużej przestrzeni i czasu. Drewno nabyte w nadleśnictwie wymaga zazwyczaj dalszej obróbki. Należy je pociąć oraz rozłupać na mniejsze kawałki, a następnie ułożyć w odpowiedni sposób. Wymagana jest także wiedza na temat tego, jak określić aktualną wilgotność drewna. Zbyt długie przetrzymywanie go na powietrzu, może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Ciekawą alternatywą jest zakup sezonowanego drewna kominkowego od profesjonalnej firmy, która gwarantuje wilgotność na poziomie ok. 16%-20%. Dzięki temu spalanie będzie optymalne a uzysk energii cieplnej maksymalny. Przykładowym producentem sezonowego drewna kominkowego jest firma Materiały Budowlane Wesołek.
Nazywam się Robert Jankowski i od lat dzielę się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie remontów i aranżacji wnętrz. Moim celem jest dostarczanie praktycznych porad, które ułatwiają planowanie i realizację wszelkich prac domowych – od drobnych napraw, po kompleksowe remonty. Pomagam czytelnikom podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru materiałów i technologii, aby osiągnąć najlepsze efekty.