Funkcjonalność i wygoda – to główne cechy dobrze urządzonego salonu. Możliwości aranżacyjnych jest wiele, do najpopularniejszych zaliczyć należy styl nowoczesny.
Minimum mebli, maksimum zadowolenia
Ograniczona ilość mebli i dekoracji, prosta forma w połączeniu z wygodą, funkcjonalnością i estetycznym smakiem. Urządzony w stylu nowoczesnym salon zachwyca i inspiruje, motywując jednocześnie do optymalnej relaksacji. W przeciwieństwie do klasyki należy całkowicie porzucić wszelkiego rodzaju dekor i ornamenty, opierając aranżację na prostych liniach i figurach geometrycznych. Nie oznacza to jednak, że pomieszczenie musi być nudne i monotonne, wystarczy odrobina kreatywności, by stworzyć niebanalną, niepowtarzalną i wyjątkową przestrzeń. Problemu stanowić nie będzie także utrzymanie czystości – ścieranie kurzu w przypadku niewyszukanych brył jest znacznie łatwiejsze niż czyszczenie finezyjnych dekoracji.
Gra kolorów
Jasne ściany i szklane elementy w obrębie salonu to doskonały sposób, by stworzyć przestrzeń inną niż wszystkie. W modernistycznym wnętrzu powinna przeważać biel, delikatne odcienie szarości i beżu oraz klasyczna czerń – należy jednak zadbać o to, aby zachować estetyczne proporcje. Kolorystyczną monotonię warto przełamać nieco żywszymi elementami, czego przykładem może być niebieska bądź żółta sofa lub ozdobne poduszki w kolorze czerwonym. Doskonale sprawdzi się także miękki, puszysty dywan oraz kolorowe rolety. Zasadniczo nie ma ograniczeń w wyborze barw, nie mniej jednak wskazany jest tutaj umiar – przykładowo, jeśli ozdobą sofy są czerwone poduchy, warto zadbać, aby w podobnej tonacji były utrzymane rolety oraz dywan. Mogą oczywiście pojawić się także inne kolory, aczkolwiek w stosunkowo niewielkiej ilości.
Minimalizm dotyczy także elementów stricte dekoracyjnych. Efektowny obraz w prostych ramach lub niebanalna fototapeta to najprostszy sposób, by ożywić ścianę. Regał sprawdzi się jako domowa biblioteka, a w zamykanej szafce można schować dokumenty. Zdecydowanie należy unikać wakacyjnych pamiątek w postaci muszelek czy figurek, które często okazują się wyłącznie siedliskiem kurzu. Oryginalnym elementem dekoracyjnym może być również szklany stolik kawowy na stalowych nóżkach oraz industrialna lampa w intensywnym odcieniu.
Materiały wykończeniowe
W stylu nowoczesnym ważną funkcję odgrywają także materiały, z których wykonane zostały meble oraz elementy dekoracyjne. Wykonana z drewna o wielkich słojach podłoga prezentuje się bardzo efektownie i naturalistycznie jednocześnie. Alternatywą mogą być wielkoformatowe, gładkie płytki lub wykładzina w stonowanym kolorze, najlepiej gładka lub z ograniczoną ilością wzorów. Całość można dopełnić kolorowym dywanem. Oryginalność i niepowtarzalność ścian podkreśli beton ozdobny lub tapeta w geometryczne wzory. ciekawym rozwiązaniem są również ścienne panele 3d, nie mniej jednak należy pamiętać, aby używać je z rozwagą, gdyż mogą zdominować wnętrze.
W nowoczesnym wnętrzu nie może zabraknąć szkła. Może to być szklany stolik kawowy, witryna o prostej bryle lub szklane dekoracje na ścianach. Godne uwagi są przede wszystkim obrazy na szkle, stanowiące oryginalną alternatywę dla tradycyjnych płócien.
Nazywam się Robert Jankowski i od lat dzielę się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie remontów i aranżacji wnętrz. Moim celem jest dostarczanie praktycznych porad, które ułatwiają planowanie i realizację wszelkich prac domowych – od drobnych napraw, po kompleksowe remonty. Pomagam czytelnikom podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru materiałów i technologii, aby osiągnąć najlepsze efekty.