Jakie oświetlenie zastosować w nowoczesnej jadalni?

by Robert

W każdym domu lub mieszkaniu znajdują się pomieszczenia pełniące określone funkcje. Do najczęściej używanych zalicza się bez wątpienia salon i jadalnię. Mogą one stanowić osobne pomieszczenia, całość lub łączyć się z aneksem kuchennym. Każde rozwiązanie wymaga odpowiedniej aranżacji wnętrza – także w kwestii oświetlenia.

Jadalnia dobrze oświetlona

Jadalnia kojarzy się przede wszystkim z dużym, wygodnym stołem, umożliwiającym wspólne spożywanie posiłków przez całą rodzinę. Bez wątpienia stół to najważniejszy mebel w każdej jadalni, nie mniej jednak nie można zapominać, że jest to pomieszczenie, które często pełni szereg alternatywnych funkcji, głównie w zakresie spotkań rodzinnych i towarzyskich. Zdarza się także, że jadalniany stanowi alternatywę dla biurka, umożliwiając dzieciom odrabianie lekcji czy rodzinnych turniejów i zabaw. Ważnym elementem jest więc odpowiednie oświetlenie.

Głównym źródłem światła jest zazwyczaj lampa sufitowa. Jej model i wielkość to kwestia indywidualnego gustu oraz stylu, w jakim utrzymana jest jadalnia. Należy jednak zachować proporcje względem wielkości pomieszczenia – zbyt duża lampa może je przytłoczyć, jeśli natomiast będzie zbyt mała, stanie się praktycznie niezauważalna. Lampę najlepiej umieścić bezpośrednio nad stołem, uwzględniając w tym wysokość stołu oraz jadalni. Optymalne oświetlenie można uzyskać umieszczając lampę ok. 60 cm nad blatem w przypadku modeli o szerokości nie przekraczającej 120 cm oraz ok. 80 cm jeśli blat jest większy. Zbyt wysoko zawieszona lampa może oślepiać osoby siedzące przy stole, jeśli natomiast zostanie zawieszona zbyt nisko, stół może być niedoświetlony. Do jadalni najlepiej wybierać modele z kloszem skierowanym w dół – lampa nie będzie wówczas oślepiać, zapewniając przy tym odpowiednie oświetlenie blatu.

Ciepłe, przyjazne światło

Czynnikiem, który często zostaje odsunięty na drugi plan, jest barwa światła. W przypadku jadalni należy zastosować lampy świecące ciepłym, przyjemnym i przyjaznym światłem, które sprawi, ze pomieszczenie będzie wydawało się przytulne. Zimne światło może okazać się zbyt pobudzające i drażniące, co niekoniecznie sprawdzi się podczas rodzinnych posiłków czy spotkań.

Wybór lampy i barwy światła zależy także od kolor mebli. Jeśli jadalniany stół i krzesła są jasne, lakierowane, lepiej zdecydować się na ciemniejsze światło oraz oprawkę, która nie odbija promieni. Jeśli natomiast meble są matowe, w kolorze ciemnym, lepszym rozwiązaniem są oprawki mocno rozświetlające. Ciemne meble pochłaniają światło, dobrze dobrane oprawy pozwolą zachować równowagę estetyczną w jadalni.

Lampa sufitowa jako główne oświetlenie jadalnia

Lampy sufitowe najczęściej stanowią główne źródło światła. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to nie zawsze jest właściwe – jeśli pomieszczenie jadalniane jest niewielkie, lepiej zrezygnować z tej alternatywy i wybrać inną propozycję. Lampa sufitowa optycznie pomniejszy jadalnię, zapewniając tym samym efekty odwrotne od pożądanych.

Padający na stół strumień światła powinien być nieco większy od blatu. Zbyt mały sprawi, że obrzeża stołu będą niedoświetlone. Modele okrągłe doskonale współgrają z lampą o kloszu okrągłym, natomiast nad stołem kwadratowym lub prostokątnym lepiej zawiesić lampy o podobnym kształcie. Można także zamiast jednej dużej lampy umieścić kilka mniejszych w jednym lub dwóch rzędach, tworząc tzw. oświetlenie punktowe. Wielkość lampy powinna być adekwatna do rozmiaru stołu. Dobrym pomysłem jest montaż lampy o regulowanej wysokości, wyposażonej w ściemniacz – dzięki zastosowaniu tych rozwiązań bez problemu można dostosować wysokość lampy oraz natężenie światła do aktualnej sytuacji. Wspomniana propozycja sprawdza się przede wszystkim w przypadku stołów z rozsuwanym blatem.

You may also like

Leave a Comment