Jaka lampę sufitową wybrać? Podpowiadamy!

by Robert

W każdym wnętrzu jednym z podstawowych elementów wyposażenia są lampy sufitowe. Jednak ciężko w różnych domach znaleźć dwa identyczne pomieszczenia, które charakteryzowałby ten sam styl i wystrój. Pomimo iż główną funkcją lampy sufitowej jest oświetlenie wnętrza, to powinna ona swoim wyglądem pasować do stylu, w jakim zostało ono wykończone. Nie zawsze dobrym pomysłem jest, by lampa sufitowa dominowała nad całym wystrojem. Niekiedy jednak zdecydowanie się na unikatowy model, który stanie się doskonałą ozdobą salonu lub sypialni jest strzałem w dziesiątkę.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę sufitową?

Głównym kryterium podczas wyboru lampy sufitowej powinien być rozmiar pomieszczenia. W mniejszych wnętrzach duże i okazałe żyrandole nie będą dobrym rozwiązaniem, ponieważ przytłoczą pomieszczenie i sprawią, że będzie wglądać na jeszcze mniejsze. Jeśli natomiast Twój salon jest okazałych rozmiarów, możesz pozwolić sobie na jedną dużą i ozdobną lampę sufitową lub dwie mniejsze. Jeśli wolisz dwa osobne żyrandole, to pamiętaj, że powinny być to te same modele lub produkty z jednej serii. W dużym salonie ze stołem jedną lampę powieś nad stołem a drugą w kąciku telewizyjnym nad stolikiem kawowym. Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ pozwala na doświetlenie tej części salonu, w której aktualnie przebywasz.

Kolejną ważną kwestią jest długość lampy sufitowej, która powinna być dopasowana do wysokości pomieszczenia. Długie, wiszące żyrandole są doskonałą ozdobą nad jadalniany stół, lecz nie powinny wisieć zbyt nisko. Przyjmuje się, że najlepszą wysokość to ok. 75 cm. W przeciwnym wypadku będą przeszkadzać podczas posiłku i rozmowy. Salon i jadalnia to miejsca, gdzie możesz zaszaleć z wyglądem żyrandola. Spraw by stał się on główną ozdobą pomieszczenia, decydując się na unikatowe lub okazałe modele. W łazienkach, sypialniach i pokojach dzieci warto wybierać plafony lub niewielkie lampy sufitowe, które będą dobrym źródłem światła, ale nie będą zbytnio rozpraszać uwagi. Szczególnie w pokoju dziecka lub sypialni długi wiszący żyrandol może być lekko kłopotliwy podczas codziennych aktywności.

Jaki styl powinna mieć lampa sufitowa?

W tym przypadku masz dwie możliwości. Pierwsza z nich to wybór lampy sufitowej, która będzie w tym samym stylu co pomieszczenie np. glamour, nowoczesny, loft. Druga opcja to wybór oświetlenia, które będzie centralnym punktem pokoju i zdecyduje o jego charakterze i innych dodatkach. W sklepie Romir Lampy znajdziesz ciekawe lampy sufitowe do wnętrz w każdym stylu.

You may also like

Leave a Comment