Jakie oświetlenie sprawdzi się w garażu?

by Robert

Garaż kojarzy się przede wszystkim z bezpiecznym przechowywaniem samochodu i innych pojazdów używanych w gospodarstwie domowym. Bardzo często pełni on jednak także funkcję domowego warsztatu czy pomieszczenia gospodarczego. Docelowe przeznaczenie pomieszczenia garażowego w istotny sposób wpływa na zainstalowane wewnątrz oświetlenie.

Oświetlenie na miarę potrzeb

W garażu, który służy wyłącznie do przechowywania pojazdów, wystarczy jedno źródło światła. Jeśli jednak pomieszczenie służy także do innych celów, niezbędne jest zamontowanie w nim alternatywnych rozwiązań oświetleniowych. Istotnym czynnikiem są także okna, które powinny zapewnić optymalną ilość światła dziennego.

Najmniej wymagający pod względem oświetlenia jest garaż, w którym przechowywane są samochody, rowery, sprzęt sportowy i ogrodniczy, a także nieużywane opony – zasadniczo wystarczy umieścić pod sufitem ogólne źródło światła. Może to być zarówno lampa, świetlówka, jak i zwykła żarówka, zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi.

Jeśli jednak garaż pełni także funkcję domowego warsztatu lub są w nim przechowywane smary, oleje, części zamienne, śruby i śrubki, niezbędne jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia, dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Jak oświetlić blat roboczy?

W wielu garażach można spotkać blat roboczy, umożliwiający bezproblemowe wykonywanie większości prac warsztatowych, a także drobnych napraw. W wielu przypadkach są to prace wymagające dokładności i precyzji, dlatego też należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Optymalną propozycją okazuje się w tym przypadku oświetlenie punktowe w postaci opraw jarzeniowych. Ich konstrukcja bardzo dobrze rozprasza światło, dzięki czemu znacznie lepiej niż standardowe żarówki oddaje rzeczywisty kolor przedmiotów. Uzupełnieniem oświetlenia punktowego są lampy stołowe, niezbędne podczas wykonywania prac wymagających szczególnej precyzji.

Do oświetlenia blatu roboczego najlepiej wybierać światło o barwie zimnej – nie męczy oczu, a co ważniejsze, stymuluje mózg do działania.

W trudno dostępnych miejscach oprócz światła punktowego warto zainstalować również światło boczne. W tej sytuacji sprawdzą się lampy liniowe ze zintegrowanym źródłem światła oraz cieszące się sporym zainteresowaniem naświetlacze LED.

Oprawa a jakość i efektywność pracy

Wydawać się może, że oprawa oświetlenia to kwestia najmniej istotna, pełniąca przede wszystkim funkcję estetyczną. Rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna – dobrze dobrana oprawa to gwarancja efektownej i wydajnej pracy. Jakie zatem powinny być oprawy lamp garażowych? Przede wszystkim trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, kurz i brud. Garaż to miejsce, w którym często prowadzone są tzw. „brudne roboty”, wymagające użycia smarów i olejów. Zabrudzone oprawy niekorzystnie wpływają na szeroko rozumiane oświetlenie, ograniczając ilość i jakość światła. Co więcej, brudne elementy oświetleniowe prezentują się nieciekawie pod względem estetycznym, dlatego też warto zadbać o to, aby optymalni zminimalizować działanie kurzu i brudu. Najlepiej wybierać proste formy, które można szybko i bezproblemowo wyczyścić.

You may also like

Leave a Comment