Garaż, pralnia, suszarnia, składzik na narzędzia ogrodowe – to pomieszczenia gospodarcze, które często znajdują się w obrębie nieruchomości mieszkalnych. W zależności od indywidualnych oczekiwań i możliwości technicznych, sytuowane są w jednym lub kilku pomieszczeniach. Ilość i lokalizację pomieszczeń gospodarczych najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania nieruchomości – pozwoli to stworzyć wygodny, funkcjonalny i przyjazny dla każdego dom.
Lokalizacja pomieszczeń gospodarczych
Dobrze rozplanowane pomieszczenia gospodarcze zapewniają wygodne i komfortowe użytkowanie. Co więcej, dobrze wpisują się w estetykę budynku, tworząc spójną całość. Planując ich rozmieszczenie należy wziąć pod uwagę docelowe pomieszczenie poszczególnych rozwiązań, a także indywidualne potrzeby mieszkańców domu. Optymalnym rozwiązaniem są części stricte techniczne, które w dowolnym momencie można zaadaptować na pomieszczenia o innym charakterze, także mieszkalnym.
Jednym z istotnych elementów architektonicznych jest pralnia i suszarnia, nierzadko znajdujące się w tym samym pomieszczeniu. Jego wielkość i kształt to przede wszystkim kwestia indywidualnego gustu, należy jednak pamiętać, że musi się tutaj zmieścić pralka, suszarka, kosze na brudną bieliznę, a także szafy na detergenty i zapasowe środki czystości. Jeśli pralnia jest duża, można w niej umieścić również pojemną szafę na odzież sezonową tudzież garderobę i akcesoria niezbędne do uprawiania wybranych dyscyplin sportowych. Pomieszczenie to najlepiej zlokalizować w piwnicy lub na parterze, z bezpośrednim przejściem do części mieszkalnej.
Równie ważny jest garaż, nierzadko pełniący jednocześnie funkcję podręcznego składziku lub warsztatu. Dobrze zagospodarowany sprawi, że wszystko będzie „pod ręką”. Urządzając garaż warto wyznaczyć konkretne strefy użytkowe, umieszczając w ich obrębie niezbędne meble i akcesoria, np. blat roboczy, szafki, regały, półki, haki itp.
Jedno czy kilka pomieszczeń gospodarczych?
W obrębie nieruchomości mieszkalnych zasadniczo należy wygospodarować miejsce na kilka podstawowych pomieszczeń gospodarczych, jest wspomniany wcześniej garaż. pralnia z suszarnią, spiżarnia, kotłownia, skład opału oraz pomieszczenie na narzędzia ogrodowe. Najlepiej, jeśli do każdego pomieszczenia jest dostęp zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Ilość, wielkość oraz docelowe przeznaczenie pomieszczeń to kwestia indywidualna. Wiele osób łączy pralnię i suszarnię z domowym magazynem na nieużywaną, sezonową odzież, a w kotłowni stara się wygospodarować miejsce na skład opału. Są też tacy, którzy preferują większość ilość pomieszczeń technicznych, szczegółowo określając ich funkcje.
Każde pomieszczenie wymaga odpowiedniego przygotowania, także pod względem technicznym. Garaż wymaga wyposażenia w wygodny i bezpieczny podjazd. W kotłowni, jak również w pralni, ważnym elementem jest prawidłowo wykonana wentylacja. Składzik narzędzi najlepiej umieścić od strony ogrodu – ułatwi to wnoszenie i wynoszenie potrzebnych narzędzi.
W co wyposażyć pomieszczenia gospodarcze?
Czego nie może zabraknąć w pomieszczeniach gospodarczych? – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Niezbędnym elementem jest instalacja elektryczna, odpowiednia ilość zabezpieczonych kontaktów, dobrze wykonane oświetlenie, dostosowane do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Równie ważna jest wentylacja – nota bene, w kotłowni objęta wymogiem prawnym, a w pralni konieczną praktyką.
Kolejną kwestią jest organizacja przestrzeni użytkowej, czyli bezproblemowe przechowywanie sprzętów i akcesoriów, także używanych sezonowo lub okazjonalnie. W tej sytuacji niezastąpione okazują się regały, szafy, szafki i półki, dzięki którym wszystko będzie na właściwym miejscu, a mieszkańcy domu nie będą tracić czasu i nerwów, by znaleźć potrzebną rzecz.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą – kapci dla dzieci
Nazywam się Robert Jankowski i od lat dzielę się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie remontów i aranżacji wnętrz. Moim celem jest dostarczanie praktycznych porad, które ułatwiają planowanie i realizację wszelkich prac domowych – od drobnych napraw, po kompleksowe remonty. Pomagam czytelnikom podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru materiałów i technologii, aby osiągnąć najlepsze efekty.