Jak dobrze zagospodarować niewielki hol w domu?

by Robert
0 comments 32,5K views

Jak urządzić przedpokój, by zaskakiwał oryginalnością i funkcjonalnością, wzbudzając jednocześnie zachwyt gości? Czy mały korytarz w kawalerce można zaaranżować równie ciekawie jak duży, jasny hol z imponującymi schodami prowadzącymi na piętro? Urządzanie niewielkiego przedpokoju, w którym każdy centymetr jest na wagę złota, to nie lada wyzwanie. Nierzadko wymaga to estetyczno-funkcjonalnego kompromisu, jednak przy odpowiednim zaangażowaniu i szczegółowym przeanalizowaniu strony technicznej można stworzyć niebanalną aranżację, ktora z całą pewnością zaskoczy gości. Pomysły na efektowne aranżacje przedpokoju dostępne są między innymi na blogu wnętrzarskim Sonito

Czego nie może zabraknąć w przedpokoju?

W dużym, przestronnym holu bez problemu można umieścić wielkie lustro, wygodną ławę, stojący wieszak, pojemną szafę na płaszcze, a także dorodną palmę w ceramicznej donicy. Niekiedy zmieści się nawet fortepian. Zdecydowanie mniej możliwości mają właściciele małych mieszkań, w których metraż przedpokoju jest bardzo ograniczona. Istnieją jednak elementy, których nie może zabraknąć w przedpokoju – bez względu na jego wielkość. Mowa tu przede wszystkim o wieszaku na kurtki i płaszcze, szafce na buty, małej ławeczce umożliwiającej zakładanie i zdejmowanie obuwia, lustrze oraz niewielkim stoliku lub szafce, na której można położyć torebkę lub awizo z poczty. Przydatnym rozwiązaniem jest także szafa na wierzchnie okrycia oraz funkcjonalny pawlacz.

Dobrym pomysłem okazują się meble wielofunkcyjne, czego przykładem jest choćby wieszak na płaszcze połączony z ławeczką lub szafka na buty. Meble tego typu pozwalają optymalnie zagospodarować przestrzeń, zapewniając jednocześnie komfort i wygodę użytkowania.

Zabawa z kolorami

Hol to miejsce, w którym można zaszaleć z kolorami. Zazwyczaj spędza się tutaj stosunkowo mało czasu, dlatego też żywe, odważne barwy nie będą wpływały na koncentrację czy skupienie. W małym przedpokoju warto jednak zastosować jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Bez obawy można stosować także odważne, designerskie wzory tapet, które podkreślą oryginalność i charakter przedpokoju. Co więcej, dobrze zaaranżowane ściany pozwolą połączyć elementy wyposażeniowe charakterystyczne dla różnych stylów.

Polecamy -  Ile kosztuje malowanie ścian w Warszawie – porównanie cen w stolicy

Ciekawym pomysłem jest także nadanie drugiego życia starej boazerii, nierzadko kryjącej nieudolność dawnych budowlańców. Właściciele mieszkań, którzy z różnych powodów nie chcą wspomnianej boazerii usuwać, mogą przemalować ją na dowolny kolor. Oryginalność estetyczną podkreśli także fototapeta z ulubionym widokiem, którą można umieścić zarówno na drzwiach wejściowych, jak i na ścianie.

Oświetlenie i podłoga

Przedpokój z dziennym światłem to rzadkość, dlatego też konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia sztucznego. W małym holu najlepiej zamontować lampę sufitową oraz kinkiet. Można też pomyśleć o lampce stojącej na szafce, zakładając oczywiście, że pomieszczenie jest na tyle duże, aby takowe rozwiązanie umieścić. Alternatywne źródła światła pozwolą stworzyć wyjątkowy nastrój, zapewniając jednocześnie odpowiednią ilość światła w każdej sytuacji.

Równie ważna jest podłoga. Możliwości w tej kwestii jest wiele, najlepszym wyborem okazuje się jednak terakota lub gres – materiały trwałe, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Estetycznym dopełnieniem holu jest ozdobny chodnik, który ożywi i ociepli pomieszczenie.

Porada zaczerpnięta z serwisu o aranżacjach i inspiracjach wnętrz pytanieomieszkanie.pl, z działu Porad Eksperta od aranżacji

You may also like

Leave a Comment

Kontakt

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą, zapraszam do kontaktu poprzez formularz lub poniższy adres

 

kontakt@poradnik-domowy.pl

O mnie

Nazywam się Robert Jankowski i od lat dzielę się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie remontów i aranżacji wnętrz. Moim celem jest dostarczanie praktycznych porad, które ułatwiają planowanie i realizację wszelkich prac domowych – od drobnych napraw, po kompleksowe remonty. Pomagam czytelnikom podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru materiałów i technologii, aby osiągnąć najlepsze efekty.