Jak dobrze zagospodarować niewielki hol w domu?

by Robert

Jak urządzić przedpokój, by zaskakiwał oryginalnością i funkcjonalnością, wzbudzając jednocześnie zachwyt gości? Czy mały korytarz w kawalerce można zaaranżować równie ciekawie jak duży, jasny hol z imponującymi schodami prowadzącymi na piętro? Urządzanie niewielkiego przedpokoju, w którym każdy centymetr jest na wagę złota, to nie lada wyzwanie. Nierzadko wymaga to estetyczno-funkcjonalnego kompromisu, jednak przy odpowiednim zaangażowaniu i szczegółowym przeanalizowaniu strony technicznej można stworzyć niebanalną aranżację, ktora z całą pewnością zaskoczy gości. Pomysły na efektowne aranżacje przedpokoju dostępne są między innymi na blogu wnętrzarskim Sonito

Czego nie może zabraknąć w przedpokoju?

W dużym, przestronnym holu bez problemu można umieścić wielkie lustro, wygodną ławę, stojący wieszak, pojemną szafę na płaszcze, a także dorodną palmę w ceramicznej donicy. Niekiedy zmieści się nawet fortepian. Zdecydowanie mniej możliwości mają właściciele małych mieszkań, w których metraż przedpokoju jest bardzo ograniczona. Istnieją jednak elementy, których nie może zabraknąć w przedpokoju – bez względu na jego wielkość. Mowa tu przede wszystkim o wieszaku na kurtki i płaszcze, szafce na buty, małej ławeczce umożliwiającej zakładanie i zdejmowanie obuwia, lustrze oraz niewielkim stoliku lub szafce, na której można położyć torebkę lub awizo z poczty. Przydatnym rozwiązaniem jest także szafa na wierzchnie okrycia oraz funkcjonalny pawlacz.

Dobrym pomysłem okazują się meble wielofunkcyjne, czego przykładem jest choćby wieszak na płaszcze połączony z ławeczką lub szafka na buty. Meble tego typu pozwalają optymalnie zagospodarować przestrzeń, zapewniając jednocześnie komfort i wygodę użytkowania.

Zabawa z kolorami

Hol to miejsce, w którym można zaszaleć z kolorami. Zazwyczaj spędza się tutaj stosunkowo mało czasu, dlatego też żywe, odważne barwy nie będą wpływały na koncentrację czy skupienie. W małym przedpokoju warto jednak zastosować jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Bez obawy można stosować także odważne, designerskie wzory tapet, które podkreślą oryginalność i charakter przedpokoju. Co więcej, dobrze zaaranżowane ściany pozwolą połączyć elementy wyposażeniowe charakterystyczne dla różnych stylów.

Ciekawym pomysłem jest także nadanie drugiego życia starej boazerii, nierzadko kryjącej nieudolność dawnych budowlańców. Właściciele mieszkań, którzy z różnych powodów nie chcą wspomnianej boazerii usuwać, mogą przemalować ją na dowolny kolor. Oryginalność estetyczną podkreśli także fototapeta z ulubionym widokiem, którą można umieścić zarówno na drzwiach wejściowych, jak i na ścianie.

Oświetlenie i podłoga

Przedpokój z dziennym światłem to rzadkość, dlatego też konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia sztucznego. W małym holu najlepiej zamontować lampę sufitową oraz kinkiet. Można też pomyśleć o lampce stojącej na szafce, zakładając oczywiście, że pomieszczenie jest na tyle duże, aby takowe rozwiązanie umieścić. Alternatywne źródła światła pozwolą stworzyć wyjątkowy nastrój, zapewniając jednocześnie odpowiednią ilość światła w każdej sytuacji.

Równie ważna jest podłoga. Możliwości w tej kwestii jest wiele, najlepszym wyborem okazuje się jednak terakota lub gres – materiały trwałe, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Estetycznym dopełnieniem holu jest ozdobny chodnik, który ożywi i ociepli pomieszczenie.

Porada zaczerpnięta z serwisu o aranżacjach i inspiracjach wnętrz pytanieomieszkanie.pl, z działu Porad Eksperta od aranżacji

You may also like

Leave a Comment