Połączenie salonu z jadalnią to rozwiązanie funkcjonalne i ekonomiczne. Dopełnieniem aranżacyjnym może być w tym przypadku kuchnia z wyspą lub nowoczesny aneks. Propozycja ta najczęściej znajduje zastosowanie w mieszkaniach lub domach, w których wygospodarowanie odrębnego pomieszczenia okazuje się niemożliwe. Niewątpliwie takie połączenie aranżacyjne ma wiele zalet, wymaga jednak starannego urządzenia. Jedną z propozycji, które zapewnią niebanalne i wygodne wnętrze, są meble Wajnert.
Meble w jednym stylu
Połączenie jadalni z salonem bez wątpienia posiada wiele zalet, wymaga jednak zastosowania estetycznej spójności. Szczególnie ważny jest wybór mebli – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. W łączonych pomieszczeniach idealnie sprawdzają się meble Wajnert. Warto jednak pamiętać, by wybierać modele utrzymane w tym samym stylu i tonacji kolorystycznej – ten prosty zabieg pozwoli stworzyć niebanalne wnętrze. Salon oraz jadalnia będą wówczas tworzyć spójną przestrzeń mieszkalno-użytkową, z wyraźnie oznaczonymi strefami.
Jeśli pomieszczenie jest małe, można zastosować proste tricki, które optycznie powiększą wnętrze. Jednym z rozwiązań są ściany utrzymane w odcieniach bieli, beżu lub delikatnej szarości, jasna podłoga, a także meble Wajnert z lustrzanymi lub szklanymi elementami.
Duża przestrzeń – większe możliwości
Równie efektownie prezentuje się łączenie dużego, przestronnego salonu z jadalnią. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że połączenie obu pomieszczeń nie powinno stanowić w tym przypadku żadnego problemu, jednakże rzeczywistość okazuje się nieco inna – możliwości aranżacyjnych jest oczywiście znacznie więcej, należy jednak pamiętać, że przypadkowe rozmieszczenie mebli może sprawić wrażenie chaosu, a nawet utrudnić codzienne użytkowanie pomieszczeń.
Co zatem zrobić, by uniknąć ewentualnych błędów aranżacyjnych? Podstawową czynnością jest wydzielenie stref użytkowych, czyli umowne oddzielenie jadalni i salonu. Fizycznie miejsce przeznaczone do odpoczynku można oddzielić od stołu jadalnianego za pomocą mebli Wajnert, np. stylową komodą, ustawioną bezpośrednio za sofą. Działanie to pozwoli wyznaczyć określone części, ułatwiając tym samym dalsze urządzanie wnętrza.
Nie można jednak zapominać, że wszystkie elementy powinny współgrać ze sobą pod względem estetyczno-stylistycznym. W praktyce oznacza to, że znajdująca się w salonie komoda czy szafka telewizyjna powinny być utrzymane w tym samym stylu co kredens i stół w części jadalnianej. Fakt ten dotyczy także elementów stricte wypoczynkowych, czyli sofy, foteli i krzeseł.
Ściany i podłoga powinny mieć taki sam kolor, tworząc spójną, jednolitą całość. Można jednak pozwolić sobie na dekoracyjne dodatki w postaci oprawionych w antyramy fotografii, fototapety z pięknym widokiem lub obrazów na ścianie. Efektowną ozdobą podłogi w salonie jest puszysty dywan, natomiast jadalnię warto wyposażyć w praktyczny chodnik.
Salon, jadalnia i kuchnia, czyli 3 w 1
Ciekawym rozwiązaniem architektoniczno-aranżacyjnym jest łączenie kuchni, salonu oraz jadalni. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku stylu nowoczesnego, którego cechą są nade wszystko duże przestrzenie użytkowe. Aranżacje tego typu zapewniają wygodę i funkcjonalność, wymagają jednak respektowania określonych zasad. Podstawową kwestią są proste w formie meble oraz stonowane kolory, wśród których dominuje klasyczna biel, czerń, a także odcienie szarości i beżu. Można także wykorzystać meble produkowane z naturalnego drewna, które są nie tylko trwałe, ale potrafią subtelnie ocieplić wnętrze, łącząc jednocześnie nowoczesność z ponadczasową klasyką.