Z pewnością każdy marzy o tym, by mieć w swoim ogrodzie czy na balkonie lub tarasie piękną i przyjemną w dotyku trawę. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zadbany trawnik już od wielu lat jest jednym z symboli luksusu. Każdy, kto kiedykolwiek próbował go założyć, wie, jaka to ciężka praca i jak wiele wysiłku trzeba włożyć w to, by utrzymać ogród w pożądanym stanie. Stąd też popularne stało się sięganie po sztuczną trawę ogrodową, która jest łatwa w pielęgnacji i niedroga w utrzymaniu. Co warto o niej wiedzieć? Dlaczego jest takim hitem?
Rodzaje sztucznej trawy
Sztuczną trawę produkuje się z polipropylenu, polietylenu lub ich mieszanek. Te ostatnie są najbardziej miękkie, co sprawia, że są przyjemne w dotyku, ale wciąż mają pożądane własności użytkowe. Rodzaje sztucznej trawy można wyróżnić na podstawie tego, jak ułożone są włókna materiału wykorzystanego do jej produkcji. Na tej podstawie możemy wyróżnić:
– włókno monofilowe – splot składa się z pojedynczych pasemek, a każde z nich ma od kilku do nawet kilkunastu włókien;
– włókno fibrylowane – trawa ma postać ponacinanej i skręconej taśmy o szerokości do kilku centymetrów.
Czasami dostępna jest też sztuczna trawa ogrodowa złożona z obu tych rodzajów włókien. Czasami jednak pod uwagę warto wziąć przeznaczenie trawy. Sztuczna trawa do ogrodu (tzw. krajobrazowa) powinna być bardziej miękka i bardziej przypominać naturalny trawnik niż trawa boiskowa. Ta z kolei powinna być wytrzymalsza i bardziej sprężysta.
W sklepach, w których sprzedawana jest sztuczna trawa do ogrodu, możemy także zauważyć trawę typu:
– Soft – bardzo ozdobna i miękka w dotyku. Trwała i odporna na działanie promieniowania UV.
– Wonder – niezwykle estetyczna, a do tego miękka.
– Breeze – wygląda bardzo naturalnie dzięki długim i cienkim włóknom, ma kolor zbliżony do świeżej trawy.
– Epic – wyróżnia ją duża gęstość i miękkość.
– Prestige – jak sama nazwa wskazuje, jest to produkt z najwyższej półki. Jest bardzo miękka i trwała.
Zastosowanie sztucznej trawy
Założenie trawnika ze sztucznej trawy nie jest trudne i pracochłonne. Nie trzeba też czekać na wzrost rośliny, ale z trawnika można normalnie korzystać od razu po jego założeniu. Stąd też sztuczna trawa świetnie sprawdza się na boiskach sportowych, placach zabaw dla dzieci czy w ogrodach przedszkolnych. Co ciekawe, można też z powodzeniem wykorzystywać ją na tarasach, balkonach i w przydomowych ogródkach.
Historia sztucznej trawy
Sztuczną trawę wyprodukowano w latach 60. Jej pomysłodawcą był David Chany, a na początku przetestowano ją na szkolnym boisku na Rhode Island. Początkowo miała właśnie być używana na boiskach sportowych, choć trzeba zauważyć, że wtedy nie przypadła do gustu sportowcom. Początkowo była dość twarda, mało wytrzymała i miała krótkie runo, które wyraźnie różniło się od źdźbeł naturalnych. Konieczne było wprowadzenie więc pewnych zmian w jej produkcji, a przełom w niej nastąpił dopiero w latach 90. Wtedy to udało się wyprodukować sztuczną trawę III generacji, która jest odporna na warunki atmosferyczne, wygodna w użytkowaniu i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, który musiałby zostać poświęcony pielęgnacji murawy. Trawy tego typu są wykonane z zabezpieczonego elastycznego podkładu oraz nowoczesnych włókien, które nadają jej naturalny wygląd.

Nazywam się Robert Jankowski i od lat dzielę się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie remontów i aranżacji wnętrz. Moim celem jest dostarczanie praktycznych porad, które ułatwiają planowanie i realizację wszelkich prac domowych – od drobnych napraw, po kompleksowe remonty. Pomagam czytelnikom podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru materiałów i technologii, aby osiągnąć najlepsze efekty.