Zakładając ogród można popełnić wiele błędów, które skutkują tym, że ogród zamiast przypominać wymarzony skrawek zieleni, raczej prezentuje opłakany widok marniejących roślin, którym można pomóc jedynie przez przesadzenie na lepsze stanowisko i zadbanie o właściwą pielęgnację, choć czasem bywa za późno. Warto zatem poznać najczęstsze błędy, jakie popełniają ogrodnicy amatorzy, aby ich uniknąć.
Po pierwsze: złe rozplanowanie nasadzeń
Są osoby, które kupują rośliny i sadzą je w dowolny sposób, tak by stworzyć rabatę, tymczasem należy dobierać rośliny w taki sposób, by miały podobne wymagania glebowe i środowiskowe. Zatem owszem razem możemy posadzić kwiaty, które preferują słoneczne i półcieniste stanowiska, jednak jeśli jedne z nich preferują ziemię kwaśną czy torfową, a inne muszą rosnąć na glebie zasadowej, to w zależności od dobranej ziemi i mieszanek nawozowych jednym będą sprzyjać, a innym nie. Oczywiście najprostszym sposobem jest wybranie do roślin o specyficznych wymaganiach takich, które tych wymagań nie mają prawie wcale i mogą rosnąć na każdej glebie ogrodowej, a wbrew pozorom takich roślin jest naprawdę sporo. Odpowiednie podłoża do sadzenia roślin oferuje EuroOgrod.com.pl. Sklep ogrodniczy ma w swoim asortymencie także różne gatunki roślin, które sprawdzą się na rabatach i mają niewielkie wymagania. Są wśród nich zarówno trawy ozdobne, jak i rośliny kwitnące.
Po drugie: zbyt obfite lub zbyt skąpe podlewanie
Kolejnym błędem początkujących ogrodników jest zbyt obfite lub zbyt skąpe podlewanie. Nasiąknięta wodą gleba czy co gorsza gleba ze stojącą wodą będzie powodować gnicie roślin. Na zbyt obfite podlewanie w sposób szczególny wrażliwe są rośliny cebulowe, które należy podlewać w sposób umiarkowany. Zbyt skąpe podlewanie także może doprowadzić do ich obumarcia. Oczywiście jeśli często zapomina się o podlewaniu można wybrać rośliny, które mogą przetrwać nawet kilka miesięcy w stanie suszy. To oczywiście gatunki stepowe. Istotne znaczenie ma również zapewnienie odpowiedniego systemu nawadniania. Korzystanie ze zwykłego węża bez zmiennych końcówek jest dobre do podlewania świeżo zasadzonej trawy, ale do rabat już nie. Można tu zastosować systemy kroplujące czy węże kroplujące. Różnorodne węże do podlewania (także z praktycznym wózkiem, dzięki któremu można bez problemu dojść w każdy fragment ogrodu, a później zwinąć węża, bez narażenia na uszkodzenia) znajdują się w ofercie sklepu ogrodniczego online.
Po trzecie: niedokładne pozbycie się chwastów z trawnika
Bardzo częsty błąd to zakładanie trawnika na niedokładnie oczyszczonym terenie. Pozbycie się wszystkich chwastów wraz z korzeniami jest niezbędne, by móc osiągnąć pożądany efekt, czyli zielony dywan w ogrodzie. Trzeba zatem zainwestować w odpowiednie środki do zwalczania chwastów. Trzeba wiedzieć, że ręczne usuwanie nie zawsze jest skuteczne, bo zawsze można pozostawić korzenie w ziemi, a wtedy chwasty bardzo szybko się odradzają. Można zastosować też środki naturalne do zwalczania chwastów, o ile są dopasowane do ich rodzaju, wszak niektóre trawniki porastają mchem, a inne koniczyną. Trzeba pamiętać, że ignorowanie takich prac jak napowietrzanie czy w przypadku zbitych gleb – piaskowanie prowadzi do tego, że gleba ma nieodpowiedni odczyn, nie wnikają w nią składniki odżywcze, co daje pole do rozwoju chwastów.
Po czwarte: błędy w nawożeniu
Wiele osób na początku swojej ogrodniczej drogi także niewłaściwie nawozi rośliny. Zbyt duża dawka nawozu może dać więcej szkód niż pożytku i nie można go dozować na zapas, chyba że jest to nawóz długodziałający, który rozkłada się stopniowo. Jednak w tej sytuacji koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie napowietrzenie gleby przed nawożeniem, aby preparat nie spowodował porażenia źdźbeł, ze względu na to, że nie będzie miał szans wniknąć w glebę. Z tego samego powodu nie można wykonywać nawożenia tuż po deszczu, gdy trawa jest mokra. Równocześnie trzeba wiedzieć, że już po wykonaniu nawożenia należy teren podlać, by nawóz mógł wniknąć w głębsze warstwy ziemi, do korzeni roślin.
Zaniechanie założenia siatki na krety także może być problemem, bo wtedy trzeba liczyć się z pojawianiem się na powierzchni nieestetycznych kopców. Kierując się podstawowymi wskazówkami można uniknąć prostych błędów i cieszyć się pięknym ogrodem.
Nazywam się Robert Jankowski i od lat dzielę się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie remontów i aranżacji wnętrz. Moim celem jest dostarczanie praktycznych porad, które ułatwiają planowanie i realizację wszelkich prac domowych – od drobnych napraw, po kompleksowe remonty. Pomagam czytelnikom podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru materiałów i technologii, aby osiągnąć najlepsze efekty.