Kawa espresso to typowo włoski napar o niewielkiej objętości, lecz skutecznym działaniu pobudzającym. Cała jej tajemnica tkwi w odpowiednim sposobie parzenia, który dla uzyskania bogactwa smaku powinien opierać się na pewnych zasadach. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest espresso i czy na pewno dobrze je pijesz.
Kawa espresso, czyli jaka?
Espresso to tradycyjna, włoska kawa, której nazwa wywodzi się od słowa espressivo, co znaczy wyrazisty. Wbrew wszelkim pozorom nie zawiera ona więcej kofeiny, tylko po prostu jest bardziej skoncentrowana. To właśnie dlatego mała filiżanka pobudza tak samo, jak cały kubek tradycyjnej kawy.
Przygotowana esencja wystarcza na zaledwie kilka łyków, jednak ze względu na jej intensywny aromat i smak nie sposób się jej oprzeć. Dobrej jakości napar poznasz po gęstej, orzechowej piance, która stanowi zwieńczenie kawy espresso. Uzyskane walory są wynikiem specjalnej metody parzenia, które odbywa się pod wysokim ciśnieniem, wytworzonym w ekspresie ciśnieniowym. Tak skondensowany napój może być spożywany bezpośrednio lub też stanowić bazę do innych kaw mlecznych, takich jak cappuccino czy też caffe latte.
Jak prawidłowo parzyć i serwować kawę espresso?
Na jakość i smak espresso wpływa zarówno sposób parzenia, jak i serwowania, dlatego warto wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Dzięki temu uda Ci wydobyć z ziaren wszystko to, co mają Ci do zaoferowania. Duże znaczenie ma też sama kawa. Rodzajów espresso jest tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Jeżeli szukasz swojego ulubionego wariantu, to polecamy zajrzeć do e-sklepu https://clickitalia.pl/. Znajdziesz tam prawdziwe, włoskie mieszanki kawy espresso.
Jak przygotować espresso? Aby otrzymać 25-35 ml gęstego naparu, należy przygotować około 7 gramów świeżo zmielonych ziaren. Następnie drobinki powinno się parzyć w temperaturze od 88 do 92°C, ustawiając ciśnienie wody na około 9 bar. Najlepsze aromaty uzyskasz wtedy, kiedy do tego procesu wykorzystasz wodę filtrowaną. Całkowity czas ekstrakcji powinien wynosić zaledwie 25 sekund.
Przygotowany napar serwuje się w niewielkich, podgrzanych filiżankach o pojemności 70 ml. Zabieg ten sprawia, że kawa nie oddaje swojego ciepła na zewnątrz, a tym samym znacznie dłużej utrzymuje swoją temperaturę. Do aromatycznej kawy espresso warto też podać szklankę niegazowanej wody, która ma duże znaczenie w procesie degustacyjnym. To jednak postaramy się wyjaśnić za chwilę.
Jak pić espresso?
Kawa espresso powinna być spożywana od razu po zaparzeniu, wraz ze szklanką wody. Kosztuj ją małymi łyczkami, a niemal natychmiast wyczujesz jej wielowymiarowość oraz intensywność. Możesz to zrobić zarówno przed, jak i po posiłku. Rzadko natomiast spotkać się można ze spożywaniem tej esencji wraz z innymi daniami.
Wokół espresso narastają wątpliwości dotyczące dodatków. Jeżeli chodzi o mleko, to jego dodanie jest całkowicie niedozwolone, gdyż sprawia, że przygotowany napój zmienia się w kawę mleczną. Bardziej skomplikowana jest natomiast sprawa z cukrem. Niektórzy uważają, że przez dodanie go do filiżanki nie można wyczuć smaku konkretnych gatunków i mieszanek kaw, inni z kolei sądzą, że to właśnie odrobina substancji słodzącej wydobywa głębię smaku. Najlepiej jest więc zacząć od gorzkiej kawy. Dopiero wtedy, kiedy jej smak nie będzie tym, czego oczekujesz od tego naparu, można wzbogacić ją odrobiną cukru.
Dlaczego espresso serwuje się ze szklanką wody?
Prawidłowa degustacja kawy espresso wymusza zastosowanie prostego zabiegu ze szklanką wody. Tylko w ten sposób można wyczuć bogactwo aromatu kawy i tym samym rozkoszować się jej smakiem. Pijąc wodę przed espresso, oczyścisz kubki smakowe w jamie ustnej, dzięki czemu nic nie zakłóci głębokiego smaku naparu. Najlepiej więc robić to porcjami przed każdym łykiem kawy. Niektórzy też stosują wodę po to, aby po opróżnieniu filiżanki odświeżyć usta i tym samym przygotować się do kosztowania kolejnych potraw i napojów.