Gdzie umieścić pralkę? – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli lokali mieszkalnych. W domach jednorodzinnych bez problemu można wygospodarować na ten cel osobne pomieszczenie. Zdecydowanie większy problem mają w tym przypadku właściciele mieszkań w bloku – tutaj funkcje pralni najczęściej pełni łazienka.
Pralnia w łazience dawniej i dziś
Wykorzystywanie łazienki jako pralni to działanie, które cieszyło się popularnością już w minionym stuleciu. Pralkę stawiało się wówczas obok umywalki, natomiast nad wanną rozwieszano mobilną suszarkę lub sznury umożliwiające suszenie wypranej bielizny i odzieży. Rozwiązanie to było stosowane zarówno w gospodarstwach posiadających pralki wirnikowe typu „Frania”, jak i tam, gdzie były nowocześniejsze i bardziej funkcjonalne „automaty”. w pierwszym przypadku dodatkowym utrudnieniem, a raczej obciążeniem, była konieczność płukania wypranych rzeczy.
Obecnie pralki wirnikowe odeszły do lamusa. Co więcej, dostępne na rynku pralki automatyczne różnią się wielkością, sposobem otwierania, a także funkcjonalnością, dzięki czemu znalezienie optymalnego rozwiązania nie stanowi problemu.
Łazienka, jako pomieszczenie wentylowane, to najlepszy pomysł na usytuowanie pralki – oczywiście w sytuacji, gdy nie ma alternatywy w postaci osobnej pralni. Trzeba jednak pamiętać, że pranie i suszenie zwiększa zawilgocenie łazienki, dlatego też wskazane jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań wentylacyjnych, które umożliwią prawidłowy przepływ powietrza. Równie ważne są drzwi łazienkowe – zamiast drewnianych lepiej zamontować stalowe, wyposażone w kratkę wentylacyjną. Stal, w przeciwieństwie do drewna, nie ulega wypaczeniu, można więc mieć pewność, że drzwi przez długi czas będą spełniały swoją funkcję.
Jak zaaranżować miejsce na pralkę?
Wygospodarowanie miejsca na pralkę w łazience – wbrew pozorom – nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza, gdy jest to stosunkowo niewielkie pomieszczenie. Pozostawienie pralki jako urządzenia wolno często okazuje się pomysłem nietrafionym, przede wszystkim ze względów stricte estetycznych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jej zabudowanie, umieszczenie w szafie, pod blatem lub we wnęce. W małej łazience, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota, warto wykorzystać także przestrzeń nad pralką, montując tam funkcjonalne półki lub szafkę, w której można przechowywać służące do prania detergenty. Wraz z pralką można schować kosz na brudną bieliznę. Ten prosty zabieg techniczny sprawi, że pralka zniknie z widoku, nie mniej jednak będzie do niej łatwy i wygodny dostęp. Decydując się na zabudowę, lepiej wybierać modele otwierane od frontu.
Jaki metraż przeznaczyć pod pralkę?
Standardowa pralka otwierana od frontu zajmuje powierzchnię 60×60 cm przy wysokości 85 cm. Są jednak modele, które wymagają mniej miejsca. Pralki slim zajmują metraż 45×60 cm (ich wysokość to 85 cm), natomiast kompaktowe 50×50 cm, a ich wysokość wynosi 70 cm. Najbardziej ekonomiczne są w tym przypadku pralki otwierane od góry, które zajmują 40×60 cm powierzchni łazienkowej, trzeba jednak pamiętać, że modele te – ze względu na sposób otwierania – utrudniają zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się nad urządzeniem. Nic więc dziwnego, że są one stosowane w ok. 10 % gospodarstw domowych.
Należy również pamiętać o konieczności stałego wietrzenia bębna, co w praktyce oznacza, że drzwiczki pralki powinny być otwarte przez cały czas, z wyłączeniem sytuacji, gdy włączony jest program piorący. Kwestia ta dotyczy zdecydowanej większości urządzeń, zamknięte drzwiczki mogą mieć wyłącznie niektóre modele typu top.
Przy współpracy z serwisem naprawczym pralek z Krakowa
Nazywam się Robert Jankowski i od lat dzielę się swoją wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie remontów i aranżacji wnętrz. Moim celem jest dostarczanie praktycznych porad, które ułatwiają planowanie i realizację wszelkich prac domowych – od drobnych napraw, po kompleksowe remonty. Pomagam czytelnikom podejmować świadome decyzje dotyczące wyboru materiałów i technologii, aby osiągnąć najlepsze efekty.